MÖBLER / Stolar & Fåtöljer / Fåtölj och bord 4812011
nr 481 2011
Yrjö Kukkapuro
(f. 1933), Finland
Fåtölj och bord, 'Haimi' Yrjö Kukkapuro (f. 1933) för Haimi Oy, Finland 1960-tal, vit profilerad plast, orangeröd textilklädsel, höjd fåtölj 69 cm, bredd bord 58, 5 cm, slitage, fläck på bordet
Yrjö Kukkapuro, finländsk möbelformgivare född 1933 i Viborgs landskommun.
måndag 27 augusti 2007
kl 17:53:27
Yrjö Kukkapuro
Läs mer om Yrjö Kukkapuro